grzejnik
Wnętrza

Jak odpowietrzyć kaloryfer

Czasami grzejnik może wydawać odgłosy, gdy zaczyna się nagrzewać, innym razem może pozostać zimny długo po włączeniu ogrzewania. W takim przypadku może być konieczne odpowietrzenie grzejników.

Jak sprawdzić, czy grzejnik jest zapowietrzony?

Grzejniki wymagają odpowietrzenia, gdy kieszenie powietrza zostaną uwięzione w środku. Powietrze powoduje, że grzejnik słabiej cyrkuluje gorącą wodę i emituje mniej ciepła, co oznacza, że ogrzewanie domu potrwa dłużej. Dopóki nie otworzysz chłodnicy, aby pozbyć się powietrza, prawdopodobnie zużywasz więcej energii, a zatem rachunek za energię może być wyższy niż zazwyczaj.

Przede wszystkim ustaw pełne ogrzewanie centralne i poczekaj, aż grzejniki osiągną maksymalne ciepło. Uważając, aby nie poparzyć rąk, przejedź wzdłuż górnej części każdego grzejnika za zimne obszary. Zimne miejsca są wskaźnikiem uwięzionego powietrza, dlatego musisz odpowietrzyć wszystkie grzejniki, na których je znajdziesz. Przed odpowietrzeniem grzejników upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone, a grzejniki całkowicie się ochłodziły.

Jak odpowietrzyć grzejnik w praktyce?

Jeśli stwierdzisz, że jeden lub więcej grzejników jest gorących na dole, zimnych na górze, a nawet zimnych na całej powierzchni – oznacza to, że będziesz musiał odpowietrzyć grzejnik. Do tego potrzebny jest odpowiedni klucz. Możesz je kupić w lokalnym sklepie z narzędziami. Na jednym końcu grzejnika znajduje się gniazdo, w które wpasowuje się klucz. Przed przekręceniem klucza upewnij się, że masz pod nim ściereczkę. Po przekręceniu kluczyka usłyszysz syczący dźwięk – oznacza to, że nagromadzone powietrze w chłodnicy jest uwalniane. Chociaż w niektórych nowoczesnych kotłach można zastosować śrubokręt, większość grzejników wymaga klucza odpowietrzającego. Poczekaj, aż dźwięk ustanie i woda zacznie wyciekać, a następnie przekręć klucz w prawo, aby zamknąć zawór.

Po odpowietrzeniu wszystkich grzejników sprawdź ciśnienie na wskaźniku kotła. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, musisz ponownie je wyważyć. Jeśli ciśnienie jest normalne, możesz włączyć ogrzewanie i sprawdzić, czy nie ma jeszcze zimnych obszarów.

Po odpowietrzeniu wszystkich grzejników sprawdź kocioł na wypadek, gdyby ciśnienie spadło, ponieważ ciśnienie może wymagać uzupełnienia. Jeśli ciśnienie ponownie spadnie, grzejniki mogą wymagać uzupełnienia i może być konieczne skontaktowanie się z inżynierem. W przypadku kotła procedura jest nieco inna.

Kocioł

Możesz stwierdzić, czy masz problem z rurą kondensatu kotła, sprawdzając, czy miga niebieskie światło z przodu kotła. Niebieskie światło znajduje się w małej szczelinie okiennej z przodu klapy kotła. Upewnij się, że zasilanie systemu jest wyłączone. Oznacza to albo, że do systemu nie dostaje się gaz lub kondensacja się nie wydostaje. Jeśli jest środek zimy, zwykle oznacza to zamrożoną rurę. Aby naprawić zamrożoną rurę, po prostu weź czajnik z gorącą wodą (nie wrzącą) i połóż ją równomiernie wzdłuż rur – zwracając szczególną uwagę na stawy. Alternatywnie możesz umieścić butelkę z gorącą wodą wokół rur zewnętrznych i pozostawić ją na pół godziny.

Co kupić 8 latkowi na urodziny

Poprzedni artykuł

Druk w małych i średnich przedsiębiorstwach – zastosowanie zamienników do drukarek

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także

Komentarzy

Komentarze są wyłączone.