ostropest
Zdrowie

Najlepsze zioła dla wątroby – ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest często traktowana jako chwast. Z drugiej jednak strony od setek lat stosuje się go w medycynie niekonwencjonalnej. To naturalne, ziołowe lekarstwo na wątrobę, nerki i pęcherzyk żółciowy. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Obecnie rośnie na całym świecie. Ma charakterystyczne zielone, kłujące liście z białymi liniami. Jeśli zostaną zmiażdżone, zacznie z nich wyciekać mlecznobiały płyn. Wyróżnia się też długą, cienką łodygą i czerwono-fioletowe kwiaty.

Suplementy z ostropestu plamistego

Ostropest zawiera grupę bioflawonoidów, zwanych sylimaryną. Znajdują się w nim związki sylibininy, sylidianiny i krzemicyny. Sylimaryna ma właściwości przeciwutleniające, antyfibrotyczne i przeciwzapalne. Dlatego doskonale chroni wątrobę. Ostropest plamisty jest jednym z najczęściej stosowanych ziół w stłuszczeniu wątroby i innych problemach związanych z tym narządem.

Pomaga w naprawie komórek wątrobowych uszkodzonych przez alkohol i inne toksyny. Chroni je przed dalszymi dysfunkcjami. Zmniejsza również stan zapalny. Blokuje też wolne rodniki. Ostropest łagodzi objawy chorób takich jak żółtaczka, marskość wątroby, rak wątroby i stłuszczenie wątroby.

Jak można przyjmować ostropest?

Ostropest występuje w formie proszku, kapsułek, pigułek lub płynnego ekstraktu. Proszek możesz dodać do herbaty, koktajlu albo wody. Jeśli wybierzesz kapsułkę lub pigułkę, pamiętaj, by popić ją szklanką wody. Z kolei płynny ekstrakt możesz śmiało dodać do wody lub herbaty. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów ziołowych. Mogą bowiem wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.

Czy ostropest jest bezpieczny?

Ostropest jest najczęściej bezpiecznym ziołem. Ewentualnie mogą się pojawić łagodne skutki uboczne, takie jak nudności, gazy, biegunka, utrata apetytu, ból głowy i swędzenie. Co ważne, może naśladować estrogen. Dlatego nie jest polecany kobietom cierpiącym na:

  • mięśniaki macicy,
  • endometriozą,
  • nowotworami związanymi z hormonami (rak piersi, macicy, jajnika).

Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać ostropestu. Tego typu suplementu nie powinni także przyjmować mężczyźni mający problemy z prostatą.

Jednym z możliwych objawów jest też wysypka. Jeśli jesteś uczulony na rośliny z tej samej rodziny (ambrozja, chryzantemy, nagietki i stokrotki), zasięgnij opinii alergologa lub lekarza rodzinnego.  Może również obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego, jeśli chorujesz na cukrzycę lub hipoglikemię, skonsultuj się z lekarzem.

Czy ostropest wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Zioła są stosowane od wieków w leczeniu różnych schorzeń. Jednak przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów ziołowych skonsultuj się z lekarzem.

Ostropest może wejść w interakcje z lekami przeciwpsychotycznymi, pigułkami antykoncepcyjnymi i hormonalnymi terapiami zastępczymi. Może również zakłócać działanie leków na alergie, wysoki poziom cholesterolu i lęki. Ostropest wchodzi też w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, przeciwnowotworowymi lub rozkładającymi się w wątrobie. Jeśli masz problemy ze stłuszczoną wątrobą, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

Gdzie kupić dobre włoskie artykuły żywnościowe

Poprzedni artykuł

Co kupić 8 latkowi na urodziny

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także