robocik na niebieskim tle
Zdrowie

Sól fizjologiczna – właściwości i zastosowanie

Sól fizjologiczna jest świetnym sposobem na zwalczenie wielu dolegliwości, choć często, szczególnie w dzisiejszych czasach pozostaje silnie niedoceniana. Dawniej, a właściwie jeszcze zaledwie około 30 lat temu stanowiła jeden z powszechniej stosowanych medykamentów. Znajduje ona zastosowanie w przepłukiwaniu nosa, wykonywaniu inhalacji, przemywaniu oczu i skóry czy do płukania uszu.

O uzupełnieniu o nią domowej apteczki, szczególnie nie należy zapominać w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie jej dobroczynne działanie odczują przede wszystkim osoby cierpiące z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych oraz mające kłopot z przesuszaniem się śluzówek. Sól fizjologiczna jest również nieoceniona w pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci. Nie powoduje bowiem podrażnień i możemy swobodnie wykorzystać ją do oczyszczania oczek czy do udrażniania noska przy katarze.

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczną nazywa się również płynem fizjologicznym. W jej skład wchodzi woda oraz chlorek sodu, czyli nic innego jak zwykła sól. Najczęściej dostępnym na rynku stężeniem jest 0,9%. W aptekach możemy nabyć ją w postaci praktycznych ampułek o pojemności od 5 do 10 ml.

Medycyna dość powszechnie wykorzystuje tę naturalną substancję w postaci kroplówek, które podawane są pacjentom po operacjach, w celu uzupełnienia i wyrównania poziomu płynów w organizmie, przy długotrwałych biegunkach lub wymiotach, po oparzeniach czy wstrząsach pourazowych. Bardzo często stosuje się sól fizjologiczną do rozcieńczania niektórych leków, które muszą zostać podane drogą dożylną.

Jakie są najpopularniejsze zastosowania soli fizjologicznej?

Zastosowanie soli fizjologicznej jest szerokie. Istnieje jednak szereg przeznaczeń, w których wykazała się swoją wysoką skutecznością i wtedy szczególnie warto po nią sięgać.

Inhalacje i nebulizacje

Te dwa pojęcia bywają mylone. Wiele osób uznaje bowiem nebulizację za nieco nowszy sposób inhalacji. Można to w taki sposób odczytywać, gdyż mają ze sobą sporo wspólnego. Obydwie metody polegają bowiem na wziewnym dostarczaniu do organizmu, a właściwie dróg oddechowych substancji, które mają działać leczniczo. W nebulizacji często podaje się małe dawki leków, które trafiają bezpośrednio do oskrzeli czy płuc, przy lżejszych infekcjach i nieżytach górnych dróg oddechowych można wykorzystać również sól fizjologiczną, która wesprze nawilżenie błon śluzowych. Aby przeprowadzić zabieg, potrzebne jest nam specjalne urządzenie zwane nebulizatorem.

W przypadku inhalacji go nie potrzebujemy, jednak jej wykonywanie w klasyczny sposób jest odradzane u małych dzieci, z uwagi na ryzyko poparzenia. Do głębokiego naczynia wlewany gorącą wodę i dodajemy roztwór soli fizjologicznej, nachylamy się nad miksturą i przykrywamy głowę ręcznikiem. W taki sposób należy wdychać opary przez czas 10-30 minut, co może stanowić pewną uciążliwość, nebulizacja trwa znacznie krócej. Istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia inhalacji, warto sprawdzić, czy nie występują u nas, zanim podejmiemy się wykonania zabiegu, są to: nowotwory, gruźlica, ropne zapalenie migdałków, stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych, połączone z występowaniem wysokiej temperatury, zapalenie zatok, niewydolność oddechowa, krwotoki w obrębie górnych dróg oddechowych, niewydolność krążenia.

Leczenie kataru i nawilżanie śluzówki nosa

Sól fizjologiczna od bardzo dawna idealnie sprawdza się w pielęgnacji jamy nosowej oraz w leczeniu nieprzyjemnej dolegliwości w postaci kataru. W przypadku malutkich dzieci najczęściej lekarze zalecają właśnie zakrapianie noska tym płynem w czasie nieżytu, jednak osoby dorosłe zwykle zupełnie niepotrzebnie decydują się na zdecydowanie silniejsze preparaty. Przy przeziębieniu wystarczy zapuszczać po jednej lub dwie krople do każdej dziurki, aby szybko zapomnieć o cieknącym nosie. Wygodniejsze w stosowaniu będzie wykorzystanie soli fizjologicznej w sprayu.

Jesienią oraz zimą powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest zdecydowanie bardziej suche. Powoduje to wysychanie błon śluzowych nosa. Regularne stosowanie soli fizjologicznej pozwoli na zniwelowanie tego problemu, a dodatkowo będzie chronić przed kolejnymi infekcjami, gdyż przesuszona błona śluzowa łatwiej przepuszcza wszelkie nieprzyjazne mikroorganizmy do wnętrza organizmu.

gość sięga po sól do półki

Pielęgnacja oczu

W celu przemywania oczu i ich oczyszczania można wykorzystywać sól fizjologiczną już u noworodków. Jest bardzo neutralna i świetnie sprawdza się przy ropiejących oczkach w pierwszych tygodniach życia. Pomoże nam również w sytuacji, gdy jakiś paproszek lub rzęsa wpadną nam do oka, „odświeży” wzrok, po wielogodzinnej pracy przed monitorem. Pamiętajmy, aby zawsze w celu przemywania oczu stosować jałowe gaziki, osobny do każdego z oczu. Ten prosty zabieg powinien być przeprowadzany zawsze od strony zewnętrznego kącika do wewnętrznego, aby nie wprowadzić zanieczyszczeń wprost do gałki ocznej.

Przemywanie ran

Sól fizjologiczna stanowi skuteczny środek do oczyszczania i przemywania ran. Należy je raczej polewać zawartością fiolki lub butelki, nie dotykając uszkodzonego miejsca. Na zakończenie osuszamy brzegi, usuwając tym samym nadmiar płynu. W taki sposób oczyszczona rana może zostać opatrzona.

Uszy i ich higiena

Jednym z mało powszechnych obecnie zastosowań soli fizjologicznej jest wykorzystywanie jej w celu utrzymywania codziennej higieny uszu. Można nią przemywać zarówno zewnętrzną część małżowiny, jak i nieco głębiej – zewnętrzny kanał słuchowy. Taka metoda pielęgnacyjna sprawdzi się również u osób, które na co dzień noszą aparaty słuchowe, jednak muszą pamiętać o wcześniejszym usunięciu urządzenia. Należy zwilżyć jałowy gazik roztworem soli fizjologicznej i przemyć nim małżowinę oraz zewnętrzny kanał słuchowy.

Okres przydatności

Jeśli kupujemy sól fizjologiczną w fiolkach o zawartości 5 lub 10 ml to opakowanie należy zużyć w ciągu 24 godzin, a po ich upływie wyrzucić. Wynika to z ryzyka namnażania się bakterii. Można nabyć sól fizjologiczną w większych buteleczkach, która ma zwykle okres przydatności około 2 miesięcy. W przypadku preparatu w sprayu należy stosować się do wskazówek na opakowaniu.

Zapalenie ucha – domowe sposoby leczenia

Poprzedni artykuł

Jak pielęgnować sztuczne rzęsy

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także