badanie ucha
Zdrowie

Zapalenie ucha – domowe sposoby leczenia

Zapalenie ucha jest schorzeniem o wyjątkowo nieprzyjemnych i silnych dolegliwościach bólowych. Może rozwinąć się w jednej z trzech części ucha – zewnętrznej, środkowej lub wewnętrznej. Jest to stosunkowo powszechna dolegliwość u dzieci, będąca najczęściej powikłaniem po źle wyleczonej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Przeważająca ilość diagnozowanych przypadków dotyczy stanu zapalnego w obrębie ucha środkowego, jednak najdotkliwsze jest jego wystąpienie w uchu wewnętrznym.

Jak objawia się zapalenie ucha?

Wystąpienie zapalenia ucha możemy podejrzewać, jeśli pojawią się następujące objawy:

  • Gorączka,
  • Silny ból ucha,
  • Ból głowy,
  • Osłabienie reakcji na dźwięki,
  • Wymioty,
  • U dzieci może dojść do pojawienia się biegunki,
  • Problemy z zasypianiem i/lub częste budzenie się w nocy,
  • Wyciek wydzieliny z kanału słuchowego – może być ropna, krwista lub posokowata czy łączyć w sobie oba te płyny.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha?

Za najważniejsze powody pojawienia się zapalenia ucha uważa się:

  • Rozszczep podniebienia,
  • Często powtarzające się i przewlekłe infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych,
  • Nieprawidłowości w anatomicznej budowie ucha u dziecka, co może stanowić czynnik sprzyjający przedostawaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów do wnętrza kanału słuchowego,
  • Niedobory immunologiczne wrodzone,
  • Przerost migdałka gardłowego – może prowadzić do wystąpienia niedrożności w obrębie trąbki słuchowej,
  • Ryzyko zachorowania znacząco wzrasta u dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz żłobków,
  • Niski poziom warunków socjalno-ekonomicznych, co może zwiększać ryzyko styczności z rozmaitymi patogenami chorobotwórczymi oraz przyczyniać się do osłabienia naturalnej odporności organizmu,
  • Bierne palenie – szczególnie niebezpieczne dla dzieci, może bowiem stanowić przyczynę wystąpienia alergii, a nawet astmy, której towarzyszyć będą przewlekłe stany zapalne ucha.

Zapalenie ucha zewnętrznego

To zdecydowanie najłagodniejsza postać pośród wszystkich zapaleń ucha. Dotyczy zewnętrznego przewodu słuchowego, jak również znajdującej się obok błony bębenkowej. Zwykle występuje obrzęk, a z ucha wydobywa się wydzielina zapalna. Osoba chora czuje dokuczliwy ból, który ulega znacznemu nasileniu przy każdorazowym ruchu żuchwą. Węzły chłonne są bolesne i powiększone.

Charakterystycznym objawem jest bardzo silny świąd ucha, nie do zniesienia, co sprawia, że pacjenci usilnie się drapią, często z wykorzystaniem patyczków higienicznych, co powoduje dodatkowe podrażnienie. Następstwem braku odpowiedniego leczenia może być przeniesienie się infekcji do głębszej części ucha i doprowadzenie do nadkażenia chrząstki.

ręka przy uchu

Wszystkie występujące objawy mogą stosunkowo szybko rozprzestrzeniać się po ciele, wywołując objawy ogólne w postaci silnego osłabienia oraz gorączki. W wyniku poszerzania się ropnego wysięku może dojść do całkowitego zatkania ucha, a nawet zapalenia węzłów chłonnych.

Zapalenie ucha środkowego

Rozwinięcie się stanu zapalnego w obrębie ucha środkowego to sytuacja, gdy schorzenie sięga głęboko do przewodu słuchowego, aż do błony śluzowej nosogardła, zatok, migdałków i kończy się na błonie śluzowej w uchu środkowym. Infekcja doprowadza do niedrożności trąbki słuchowej, co może być przyczyną rozmaitych nieprawidłowości w obrębie migdałków, np. wywoływać ich przerost.

Zapalenie ucha środkowego może mieć charakter ostry, przewlekły lub wysiękowy o przebiegu ropnym. Wydostawanie się wydzieliny z przewodu słuchowego może być obecne lub nie. Dokładne objawy uzależnione są od rodzaju zapalenia ucha środkowego.

Domowe sposoby leczenia zapalenia ucha

  1. Ostre przyprawy – dodawaj je do przygotowywanych potraw, oczyszczają kanaliki i działają bakteriobójczo.
  2. Czosnek – to naturalny antybiotyk, który sprawdza się w wielu schorzeniach, w przypadku zapalenia ucha wyciśnij sok z jednego ząbka i zakrop ucho.
  3. Sok z cytryny lub imbiru – należy wycisnąć niewielką ilość świeżego soku i zakropić ucho. Mają działanie przeciwzapalne.
  4. Ciepłe okłady – ich najważniejszą funkcją jest działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Wystarczy butelka z ciepłą wodą owinięta w ściereczkę lub termofor. Połóż się na przygotowanym kompresie jak na poduszce i czekaj, aż odczujesz ulgę.
  5. Liście geranium – Świeży listek geranium zwijamy i wkładamy do ucha. To stara domowa metoda na uśmierzenie dokuczliwego bólu ucha.
  6. Suszarka – ciepły nawiew ustaw w odległość około 20-30 centymetrów od małżowiny usznej i ogrzewaj ucho przez około 5 minut.
  7. Ocet jabłkowy – mieszamy go z wodą lub alkoholem w proporcji 1:1, nasączamy watkę, wkładamy do ucha w taki sposób jak zatyczkę, pozostawiamy na około 5 minut. Następnie kładziemy się na boku, aby reszta płynu wyciekła z ucha i suszymy suszarką.
  8. Sól – należy ja pogrzać na patelni lub w mikrofalówce przez kilka minut, następnie zawinąć w bawełnianą tkaninę i umieścić w chorym uchu na 5 do 10 minut. Zmniejszy się obrzęk i ból oraz rozpocznie się usuwanie płynu. Tak samo zadziałają ziarna ryżu.
  9. Mleko z piersi – wystarczy kilka kropli mleka z piersi, co kilka godzin do bolącego ucha. Ta metoda pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wszystko to dzięki zawartych w nim przeciwciałach.
  10. Bazylia – sokiem z 5 liści posmaruj okolice ucha, tak aby nie dostał się do środka. Wspiera leczenie infekcji i łagodzi ból.
  11. Woda utleniona – przy zapaleniu ucha spowodowanym przez infekcje zakropienie ucha wodą utlenioną może przynieść znaczącą ulgę.
  12. Olejek drzewa herbacianego – 3 krople olejku mieszamy z łyżeczką srebra koloidalnego oraz kilkoma łyżeczkami oliwy z oliwek. Następnie podgrzewamy i niewielką ilość zakrapiamy do ucha. Zostawiamy na 5 minut i odwracamy się na drugi bok, aby płyn wypłynął. Przez dwa dni powtarzamy 2-3 razy dziennie.
  13. Cebula – pieczemy ją przez 30 minut, następnie rozkrajamy, każdą z połówek układamy na bawełnianej tkaninie, gdy będzie nasączona, przykładamy na 5 minut do ucha, następnie powtarzamy proces.
  14. Leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, pyralginę, ibuprofen.
  15. Jeśli doszło do zakażenia grzybiczego, miejscowo można stosować clotrimazolum.
  16. Ucho powinno być oczyszczane z zastosowaniem sterylnych przyrządów.
  17. Stosowanie kropli do uszu (np. Otoargent).
  18. Alkohol o wysokim stężeniu lub spirytus kamforowy – można smarować nimi okolice ucha, lub nasączyć watkę i odczekać do odparowania. Metoda ta ma działanie odkażające i zmniejszające obrzęk.
  19. Przyjmowanie leków mających miejscowe działanie obkurczające na błonę śluzową gardła oraz nosa.
  20. Unikanie kontaktu ucha z wodą.

W leczeniu wszelkich zapaleń uszu bardzo ważne jest koncentrowanie się na unikaniu czynników, które mogłyby spowodować wystąpienie nawrotów schorzenia. Są to m.in.:

  • Bierne oraz czynne palenie papierosów,
  • Alergie – przede wszystkim unikanie ekspozycji na alergeny,
  • Refluks żołądkowo-przełykowy,
  • Przerost migdałka gardłowego.

Czy w Poznaniu łatwo jest znaleźć superwizora psychoterapii?

Poprzedni artykuł

Sól fizjologiczna – właściwości i zastosowanie

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także