ludzie
Zdrowie

Czy w Poznaniu łatwo jest znaleźć superwizora psychoterapii?

Co to jest superwizja? Superwizja to spotkanie dwóch psychoterapeutów. Jeden jest zwykle doświadczonym terapeutą i ma funkcję superwizora. Drugi jest mniej doświadczony i zgłasza się do superwizora, aby otrzymać od niego profesjonalną konsultację. Konsultacja ta dotyczy jednak ściśle określonej tematyki: konsultowany przyszedł omawiać swoją pracę zawodową, prowadzoną przez siebie psychoterapię. Przychodzi najczęściej dlatego, że napotkał jakieś trudności. Psychoterapeuta korzystający z superwizji nazywa się superwizantem. Superwizja może odbywać się w formie indywidualnej lub w formie grupowej (zwykle kilkoro uczestników). W tej ostatniej cenna jest możliwość otrzymania informacji zwrotnych od innych uczestników grupy.

Co to jest psychoterapia?

To też jest spotkanie zwykle dwóch osób. Jedna osoba jest psychoterapeutą a druga osoba, nazywana czasem pacjentem, czasem klientem – nazewnictwo zależy zwykle od szkoły psychoterapeutycznej. Niektórzy mówią po prostu „rozmówca”, „wspierany”. Nazwa nie jest tu najważniejsza. W toku psychoterapii dokonuje się praca w obrębie problemów pacjenta. Czasem są to konkretne objawy, zaburzenia, np. związane z depresją, lękiem, szeroko rozumianą nerwicą. A czasem klient czuje się źle i jest to niespecyficzne poczucie. Psychiatra nie rozpoznałby wprawdzie zaburzenia, ale człowiek czuje się źle, ma kłopot, żeby ująć to w słowa, więc udał się do psychoterapeuty.

Psychoterapia najkrócej mówiąc, to leczenie rozmową, szczególną, bo bardzo osobistą i intymną. Widzimy więc, jak ważną rolę w terapii odgrywa relacja. I w tej relacji czasem coś się komplikuje. Pacjent może czuć impas, że terapia idzie za wolno. Psychoterapeuta może czuć presję albo chaos. Wtedy psychoterapeuta sam potrzebuje profesjonalnego wsparcia, aby rozjaśnić sobie w głowie i w emocjach. Dzięki temu może znów poczuć się bardziej sprawny zawodowo, oczywiście z korzyścią dla samego pacjenta. Dlatego każdy psychoterapeuta, nawet najbardziej doświadczony, potrzebuje superwizji. Niektórzy powiedzą, że doświadczeni psychoterapeuci potrzebują superwizji nawet bardziej, bo łatwo im ulec złudzeniu, że popełniają mniej błędów. Najtrudniej bywa terapeutom w pracy z osobami depresyjnymi oraz z zaburzeniami osobowości, ponieważ budzą one silne reakcje przeciwprzeniesieniowe (tj. uruchamiają mocne, osobiste reakcje psychoterapeuty). Superwizja ma więc służyć poznaniu siebie przez terapeutę. Więcej o takiej formie superwizji znajdzie Czytelnik na stronie: http://www.psychoterapia.pro/superwizja-poznan.php

Czy w Poznaniu jest wielu superwizorów?

Ogólnie, liczba superwizorów w danym mieście zawsze jest proporcjonalna do liczby psychoterapeutów w danym mieście. W Poznaniu liczba psychoterapeutów podwoiła się w ostatnich pięciu latach. Jedną z przyczyn jest wzrost liczby placówek szkolących psychoterapeutów w Polsce. W samym Poznaniu jest kilka takich szkół psychoterapii. Jedna w podejściu systemowym (WTTS), inna w podejściu Gestalt (WSPG), jest także szkoła psychoanalityczna (OPMP) oraz szkoła Ericksonowska. Ponadto jest też studium z psychoterapii poznawczo – behawioralnej przy SWPS oraz pierwszy rok szkolenia psychodynamicznego, realizowany przez KCP. Szkolący się psychoterapeuci potrzebują znacznie więcej superwizji, więc część superwizorów przyjeżdża prowadzić superwizję w Poznaniu. Z drugiej strony, psychoterapeuci wraz ze zdobywaniem doświadczenia sami zostają superwizorami. Z tego powodu, wraz z przyrostem psychoterapeutów w Poznaniu przybywa także superwizorów. W Poznaniu najwięcej superwizorów jest z nurtu systemowego, następnie psychodynamicznego. Superwizorów Gestalt z certyfikatem EAGT jest siedmiu, w chwili pisania tego artykułu. Ceny za godzinę superwizji zwykle wahają się od 130 do 200zł.

Co to znaczy dobry superwizor?

Dobry superwizor odznacza się kilkoma właściwościami. Oczywiście, powinien być jak najbardziej doświadczonym psychoterapeutą, który ma praktykę pracy z różnymi przypadkami, poważniejszymi i tymi bardziej zwykłymi, nie deprecjonując oczywiście niczyich problemów. Ponadto, dobry superwizor potrafi zrozumieć osobowość psychoterapeuty i, co za tym idzie, sposób w jaki superwizant buduje relację ze swoim pacjentem. Superwizor choć widzi błędy, nie może skupiać się tylko na popełnianych przez superwizanta błędach, gdyż to tylko wyzwoliłoby w nim wstyd i reakcje obronne. Musi widzieć mocne strony superwizanta i potrafić je nazwać, zachęcić do lepszego korzystania z nich. Bardzo ważna jest atmosfera bezpieczeństwa i zaufania, gdyż tylko wtedy superwizowany będzie mógł się otworzyć i przedstawić uczciwie, co nie idzie mu w pracy najlepiej.

Kwalifikacje superwizora

Dawniej superwizorzy nie mieli nadawanych specjalnych certyfikatów. Po prostu doświadczony terapeuta w pewnym momencie podejmował się funkcji superwizora. Było to poparte jego renomą w środowisku i dużym autorytetem, jakim się cieszył. Obecnie ten czynnik nadal odgrywa kluczową rolę, natomiast stowarzyszenia psychoterapeutyczne nadają certyfikaty psychoterapeutów i superwizorów. Te towarzystwa terapeutyczne mają swoje własne kryteria. I tak np. Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne mają etap superwizora aplikanta, zanim ten obroni egzamin i otrzyma certyfikat. Inne nurty, jak np. psychoterapia Gestalt, przewiduje dla doświadczonych psychoterapeutów Kurs Superwizorski, po którym kandydat na superwizora pisze pracę dyplomową i odbywa egzamin. Po zdaniu egzaminu może aplikować wprost do stowarzyszenia europejskiego, w tym przypadku jest to European Association for Gestalt Therapy. Chociaż wymienione na początku dwa towarzystwa (PTP) mają oczywiście uznaną renomę, warto pamiętać, że inne towarzystwa zrzeszone w Polskiej Radzie Psychoterapii również wydają certyfikaty superwizorskiej, potwierdzające wysoki poziom kwalifikacji.

Do którego superwizora udać się?

Zwykle młodzi stażem psychoterapeuci korzystają z superwizji u superwizora, który pracuje w tym samym podejściu, co terapeuta. Im bardziej doświadczony psychoterapeuta, tym częściej korzysta z dorobku superwizorów innych szkół terapeutycznych. Jest to inspirujące i bardzo rozwijające posiadany warsztat umiejętności. Warto więc udać się do profesjonalisty, który z jednej strony na poczucie bezpieczeństwa i bycia zrozumianym (języki terapeutyczne potrafią się bardzo różnić) a z drugiej strony pomoże uczyć się nowych umiejętności i interwencji terapeutycznych. Podobnie jak z wyborem terapeuty, ważne jest poczucie komfortu i owocny dialog.

Jak dobrać sukienkę do figury – jak dobrać strój do figury

Poprzedni artykuł

Zapalenie ucha – domowe sposoby leczenia

Następny artykuł
psychoterapia.pro
Psycholog i psychoterapeuta z Poznania. Prowadzi psychoterapię oraz superwizję. Posiada certyfikaty PTPG, EAP, EAGT. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.psychoterapia.pro

Zobacz także