Wnętrza

Żaluzje drewniane czy rolety – co wybrać?

Urządzając nasze wnętrza często pomijamy pewien bardzo ważny element wystroju jakim są żaluzje i rolety. Szybko jednak okazuje się, że są nam niezbędne do komfortowego funkcjonowania.

Żaluzje drewniane i rolety nie tylko osłaniają nas od spojrzeń z zewnątrz. Bardzo często są zbawienne podczas dużych upałów, ponieważ to dzięki nim palące słońce nie wpada do wnętrz, które dzięki temu znacznie wolniej się nagrzewają. Obydwa akcesoria przydadzą się również jeżeli chcemy pracować przy monitorze, to właśnie dzięki nim możemy regulować dostęp światła i komfortowo korzystać z komputera.

Obydwa akcesoria spełniają podobne funkcje jak zatem wybrać spośród nich?

Na pewno przed wyborem warto zastanowić się nad wystrojem naszych wnętrz oraz ich specyfiką. Z pewnością roleta drewniana będzie doskonale sprawdzała się w salonie czy gabinecie czyli w przestrzeniach, w których często spędzamy większość czasu i w których potrzebujemy regulacji światła na różnych poziomach. Na taką regulację pozwalają nam ruchome lamele, pozwalające ustawiać się w różnych kierunkach. Drewniane żaluzje sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, musimy jednak pamiętać, że drewno nie toleruje wilgoci dlatego, aby zastosować żaluzje drewniane w łazience musimy zapewnić dobrą wentylację.

Jeżeli chodzi o rolety tutaj wybór jest ogromny, tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i kwota jaką chcemy na nie przeznaczyć. Na rynku znajdziemy rolety dzień i noc składające się z dwóch rodzajów materiału. Przezroczystego i kryjącego, ułożonych względem siebie. Rozwiązanie zastosowane w tego rodzaju roletach jest wyjątkowo efektowne i funkcjonalne i sprawdzi się zarówno w nowoczesnym jak i tradycyjnym wnętrzu. Rolety rzymskie są wyjątkowo ozdobnymi roletami. Doskonale zapewnią prywatność i zaciemnią pomieszczenie. Nie można im również odmówić wyjątkowo efektownego wyglądu, który doda charakteru wnętrzu, w każdym stylu. Rzymskie rolety występują w dwóch wariantach. W pierwszej opcji fałdy materiału po rozwinięciu rolety prostują się, natomiast w drugiej pomimo rozłożenia rolety materiał pozostaje pięknie pofałdowany. Jeżeli jednak wolimy postawić na prostotę wybierzmy tradycyjne rolety materiałowe.

Każdy z wymienionych modeli występuje w szerokiej gamie kolorystycznej co ułatwi nam dopasowanie rolet do wystroju. Niektóre z rolet materiałowych i rzymskich posiadają również różnorodne wzornictwo. W asortymencie znajdziemy nie tylko kwiatowe, ale również geometryczne wzory. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również roleta bambusowa, która tak jak żaluzje drewniane powinna przypaść do gustu miłośnikom naturalnych rozwiązań. Pod uwagę powinniśmy wziąć również fakt, że większość rolet posiada funkcje Black Out pozwalającą całkowicie zaciemnić na przykład sypialnie, zapewniając nam komfortowy sen.

Zatem zastanawiając się czy wybrać rolety czy żaluzje tak naprawdę musimy zastanowić się nad naszymi preferencjami. Zarówno rolety jak i żaluzje pełnią podobne funkcje dlatego decydując się na jedne lub drugie powinniśmy pokierować się własnym gustem.

Rolety okienne dzień i noc – niezwykłe i praktyczne dekoracje okienne

Poprzedni artykuł

Żaluzje aluminiowe – uniwersalne i estetyczne uzupełnienie dekoracji wnętrza

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także

Komentarzy

Komentarze są wyłączone.