dwójka dzieci na rowerze
Turystyka

Jak dobrać rower do wzrostu

Rower już od dawna stał się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i wpasował się w tkankę miast. Korzystamy z niego coraz chętniej, nie tylko wyruszając na wycieczki w wolne dnia, ale także w drodze do pracy czy szkoły. Aby korzystanie z roweru było wygodne i komfortowe, musi on być jednak dopasowany do naszego wzrostu.

To prostsze niż myślisz

Istnieje wiele dobrych metod wyboru roweru sportowego, ale niektóre z nich są prostsze od innych. Najłatwiej rower po prostu przemierzyć. Zdejmij buty i stań stopami w odległości około 15-20 cm od roweru (szerokość ramion). Zmierz wysokość od ziemi do krocza. Zdecyduj, jakiego rodzaju rower potrzebujesz: rower górski, rower miejski lub rower szosowy. Teraz możesz wziąć kalkulator i obliczyć pożądany rozmiar:
  • Rower miejski – stopa (cm) x 0,685 = rozmiar ramy,
  • Rower górski – stopa (cm) x 0,66 = rozmiar ramy,
  • Rower szosowy – stopa (cm) x 0,70 = rozmiar ramy.
Na przykład, jeśli twoja stopa ma 76 cm długości, to odpowiedni rozmiar dla roweru górskiego to 50 cm lub 20 cali, roweru szosowego – 53 cm, a roweru miejskiego – 52 cm. Wybierając rower z amortyzatorem, geometria może się różnić w zależności od przeznaczenia ramy. W takim przypadku najlepiej poszukać informacji na stronie internetowej producenta. Jednocześnie rozmiar wielkości nowoczesnego roweru będzie taki sam dla roweru górskiego o średnicy koła 26 ” oraz dla roweru górskiego o średnicy koła 27,5” i dla koła 29 ”. Rowery hybrydowe, szosowe, przełajowe, żwirowe, mają inną geometrię, dlatego tabela ich rozmiarów jest inna. W takim przypadku raczej nie obejdzie się bez fachowej porady sprzedawcy.

Potencjalne problemy

Istnieją elementy rowerowe, na które należy również zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru: kierownica oraz pozycja siodełka. Jeśli kupiłeś już rower, który jest zbyt duży, możesz skorygować jego rozmiar, wymieniając kierownicę na krótszą lub przedłużając siodełko do pozycji bliższej kierownicy. Jeśli wybierzesz zbyt mały rozmiar, problem można rozwiązać, instalując dłuższy mostek z szerokim kołem lub wymieniając kierownicę na dłuższą. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru dla dziecka może wydawać się łatwym zadaniem, ale często rodzice nie biorą pod uwagę parametrów innych niż wiek. Wiele osób wybiera rower „na wzrost”, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem wielkości kół roweru wzrasta również jego waga. Ponadto wyższy i lżejszy rower będzie miał wyższy środek ciężkości, więc trudniej będzie złapać na nim równowagę i manewrować. Należy również zauważyć, że w przeciwieństwie do rowerów dla dorosłych, w których, w zależności od wysokości rowerzysty, zmienia się rozmiar ramy, rowery dziecięce mierzone są przez rozmiar koła.

Wieszaki na ubrania – przydatny element każdego wnętrza

Poprzedni artykuł

Wydajna drukarka za około 300 złotych

Następny artykuł
Redakcja
Nasze zainteresowania są bardzo szerokie, blogujemy na różnorodne tematy od finansów, poprzez modę, a kończąc na tematach lifestyle'owych. Zachęcamy do komentowania postów i dzielenia się swoimi opiniami.

Zobacz także

Komentarzy

Komentarze są wyłączone.